ZGODOVINA TEKA NA ŠMARNO GORO
Vse skupaj se je začelo leta 1979.
Leta 1979 so se začele rojevati množične športno-rekreativne prireditve. Le kdo od malo starejših se ne spomni Trnovskega maratona, pa Bloških tekov ter Teka v Dupljah in Cerkljah, pa kolesarskih maratonov, od katerih sta živa le še maraton Franja in Vršič.
Šmarnogorske stezice so nam služile kot poligon za dnevno nabiranje kondicije. Med nami so krožile raznorazne zgodbe v stilu: "A poznaš Janeza-tega-pa-tega? Zadnjič je priletel na vrh neverjetno hitro - no ja, časa ne vem čisto natančno, pa tudi začel ni čisto v dolini in po neki svoji bližnjici je šel, ampak hiter je pa bil tako kot še nihče!" In podobne zgodbe.
V takih okoliščinah pot do dirke na Šmarno goro ni bila dolga. Ideja je dozorela jeseni leta 1979. Hitro je bilo sklenjeno, da se po običajni poti ne bo šlo, ponujala pa se je malo obiskana krožna pot okoli Šmarne gore.
Okoli organizacije nismo komplicirali - da je bil le topel čaj na vrhu, pa kak spominek za vsakega in medalje za najhitrejše. Prvih ducat let je bil Tek prijetna lokalna prireditev.
Tik pred osamosvojitvijo leta 91 je bil organiziran prvi Rekord Šmarne gore z obsežnejšo organizacijsko shemo. Odlična organizacija je bila povod za državno prvenstvo v gorskih tekih leta 1992. Progo smo podaljšali z zanko preko Grmade na 9 kilometrov.
Tekmi so sledili dogodki, ki so jeseni 1992 pripeljali do zamenjave vodstva Združenja za gorske teke pri Atletski zvezi Slovenije . Novo vodstvo je pripravilo organizacijsko shemo razvoja gorskih tekov v Sloveniji, pri čemer je prav Tek na Šmarno goro odigral pomembno vlogo.
Vsakoletna uvrstitev Teka v Pokal Slovenije daje Teku poseben položaj med domačimi prireditvami. Da dober glas seže v deveto vas, potrjuje močna mednarodna udeležba, ki je bila iz leta v leto močnejša.
Z uvrstitvijo v tekmovalni koledar mednarodne zveze za gorske teke konec devetdesetih je Tek pridobil trdno oporo za mednarodno uveljavitev, ki je dosegla prvi vrhunec ob četrt stoletnem jubileju leta 2004 s finalom WMRA Grand Prixa in dodelitvijo prestižnega statusa “WA permit”. Vsa nadaljnja leta Tek ostaja del železnega repertoarja mednarodne gorsko-tekaške zveze.
Leta 2010 smo progo zaradi erozije padavinskih voda po Šmarnogorskih poteh in posledično zaradi v varnosti udeležencev delno spremenili in podaljšali iz 9 na 10 km.
Leta 2012 je bilo dogovorjeno, da bo finale Grand Prixa v Turški Bursi, ki je pred tem že gostila EP in SP, a je malo pred izvedbo prišlo do odpovedi. Šmarna gora je s sprejetjem stare vloge tik pred zdajci rešila ugled Grand Prixa. Leta 2013 smo se organizatorji soočili s osebno stisko enega najboljših tekačev zadnjega obdobja, Eritrejca Azeire Teklaya in mu z dobrodelno akcijo v dneh prireditve pomagali, da je rešil svojo družino.
Leta 2014, je mednarodna zveza naziv ciklusa približala ostalim športom in »WMRA Grand Prix« spremenila v »Mountain Running Word Cup«, »Svetovni pokal« po naše.
V letih 2020 in 21 , ki jih je zaznamovala Kovid pan-panika, je bil naš Tek ena redkih domačih športno-rekreativnih prireditev in edina tekma svetovnega pokala, je bila - prilagojeni obliki - uspešno izvedena v splošno zadovoljstvo udeležencev.
Od jeseni 2022 dalje puščamo ciljna vrata Teka (in Rekorda) »na ogled« dnevnim obiskovalcem, popestrili pa smo jih z bogatim pregledom prog in rezultatov obeh prireditev.
V zadnjih letih nadaljujemo s tradicijo družbene angažiranosti Teka in močne mednarodne konkurence. Tek je vsako leto ena od tekem v mednarodnem koledarju z najmočnejšo konkurenco. Ob tem skušamo biti z minimalno startnino še naprej prijazni do domačih rekreativnih tekačev, otroke pa pritegniti z legendarnimi mega sladkimi nagradami Gorenjskega porekla. Nenazadnje je Tek na Šmarno goro v prvi vrsti namenjen slovenskim gorskim tekačem!
“WA PERMIT”
Svetovna Atletska Zveza (WA – World Athletics, prej IAAF - International Amateur Athletic Federation) dodeljuje določenim atletskim prireditvam oziroma organizatorjem status “WA Permit”. Potrdilo oziroma status velja za enkratno izvedbo, prejmejo pa ga lahko le uveljavljene atletske prireditve z večletno tradicijo in primerno organizacijo ter udeležbo vrhunskih atletov. Tek na Šmarno goro je bila prva atletska prireditev v Sloveniji, ki ji je leta 2004 uspelo pridobiti to prestižno dovoljenje - status »WA Permit« ima Tek tudi vsa naslednja leta, je član elitnega Svetovnega Pokala. Svetovna Atletska Zveza uradno dovoljuje uporabo svojega logotipa in tako zagotavlja ustrezen nivo prireditve, s čimer izkazuje organizatorju veliko zaupanje. Tek je tudi edina atletska prireditev v Sloveniji, o kateri WA na svoji spletni strani objavlja vsako leto obširno najavo in reportažo.
KAKŠNA JE RAZLIKA MED “TEKOM” IN “REKORDOM ŠMARNE GORE” ?
Rekord Šmarne gore se odvija na istih terenih kot Tek na Šmarno goro, vendar ima povsem druge korenine: Prvega februarja 95 se je namreč v gorah smrtno ponesrečil eden izmed nas, prijateljev Šmarne gore, članov Šmarnogorske naveze; "Rekord" je posvečen Tomu, ki je svoje telo in duha krepil na strminah za domačo hišo.
ZGODOVINA TEKA NA ŠMARNO GORO
Razstavo si lahko ogledate v živo v galeriji (v obzidju) na Šmarni gori.

1. Tek na Šmarno goro (18. november 1979) – ekipa organizatorjev.

Tomo Šarf, pobudnik in organizator teka na Šmarno goro in dolgoletni vodja slovenskih gorskih tekov (slika s prvega Teka na Šmarno goro).

V času prvih Šmarnogorskih tekov so bile značke sila popularne – leto 1980-81-82.

….in sredi devetdesetih.

Terezija in Blaž GEČ sta se udeležila prvih 19 tekov. Do leta 1990 je bil Tek povsem lokalna tekma, leta 1992 pa je gostila državno prvenstvo.

1. Rekord Šmarne gore (2. junij 1991). Celo desetletje je v ozadju Teka tlela osnovna ideja – kako hitro se da priti na Šmarno goro. Zmagal je Roman Hojak.

Medalja REKORD iz leta 2019.
Po letu 1991 so minila 4 leta, da se je Rekord preobrazil v sedanjo obliko.

Gonilna sila Rekorda v sedanji preobleki je Boštjan Novak – na sliki s "šmarnogorsko" Nušo.
V letih 2011-2015 je bil Rekord tekma s posamičnim startom - t.i. kronometer.

Tradicionalni termin Rekorda je bila prva sobota v februarju. V tem času so vremenske razmere vsako leto drugačne.
Predvsem zaradi te nepredvidljivosti smo leta 2016 datum Rekorda prestavili na junij.
Start Rekorda je vsa leta v Tacnu, pri "stopnici", na začetku najbolj obiskane poti "Čez korenine".
Otroci premagajo slaba 2 kilometra dolgo progo s 360 metri višinske razlike v ne-tekmovalnem tempu.

Leta 2020 je bil Rekord zaradi izrednih okoliščin prestavljen na oktober.

REKORD 2009 in 2010 - Tadej Pogačar je nabiral prve športne izkušnje na Šmarnogorski strminah.

Zbirka Tadejevih zmagovalnih koles in trofej iz sezone 2024. Zeleno kolo desno zadaj je njegovo prvo »dirkalno kolo«.

Med Slovenci je dvakrat zapored rekord Rekorda postavil Medvoščan Timotej BEČAN (2019 - 11:13; 2020 - 11:12).
Kar nekaj let je bil Rekord v rokah Eritrejca Petra Mamuja.

Absolutni najhitrejši čas Rekorda ima od 9. oktobra 2020 dalje Filimon ABRAHAM, ki se je prvi pustil pod sanjskih 11 minut.

Najboljši rezultati Rekorda.

Medalja REKORDA, s kakršno se okitijo najboljši v zadnjih letih.

Tako med tekači kot med kolesarji je dolga leta tlelo vprašanje, kdo pride hitreje na Šmarno goro. Odgovor je dal »Šmarnogorski izziv«.

Šmarnogorski izziv - Prvo leto sta zmagala kolesar Jure GOLČER, v teh letih en najboljših "plezalcev" na svetu, in tekač Boštjan NOVAK, v teh letih eden naših najboljših gorskih tekačev.

Rezultati Izziva

Medalja IZZIVA, za kakršno so se borili najboljši slovenski gorski kolesarji in tekači v letih 2001 – 2004.

Lado Urh je bil prvi na prvem Teku. V naslednji letih je sodeloval še 12-krat.
Lucio FREGONA (ITA) je ponesel ime Teka preko meja Slovenije, zmagal je v letih 1994-1997. V letih med 1994 in 2015 je na Teku nastopil 11-krat. Leta 1995 je bil celo svetovni prvak.
Danny Hughes - soustanovitelj, generalni sekretar in kasneje predsednik svetovne zveze za gorske teke je bil reden gost Teka.
Danny & Tomo - Na okoliških gričih sta rojevala ideje o razvoju svetovnega gorskega teka.
Tek je eno samo veselje: Bojan Kožuh
Na domačem terenu: Matic Plaznik
"Ne se hecat Tine, dej, dej prtisn!" - Tine Habjan
Miran Cvet ne pozna šale.
Gašper Bregar – je težko, ampak saj bo...
"Naša četica koraka strumno in veselo..." - na koncu je nasmejani Peter opravil s konkurentoma. Je že vedel, zakaj se smehlja.
"Publika" na sedlu nemo opazuje tekače (in si misli svoje…) – Žiga Tršek
Ko tekač pripne na prsa štartno številko, pozabi na prijateljstvo!
Z nasmehom proti cilju: Anton Derganc, 11x na Šmarni gori
Alice Gaggi - 8 nastopov na Šmarni gori, zmagala leta 2013, le mesec po tem, ko je postala svetovna prvakinja.
Mateja KOSOVELJ – 15 nastopov na Šmarni gori, skupaj 8 zmag v otroških tekih in mladinski kategoriji in 2012 v mednarodni članski. Še danes drži rekorde 2,5 km proge in dolge proge za mladinke. S časom 13:18 iz leta 2006 tudi rekorderka Rekorda.
"Le kje je ta prekleti cilj?" - Isaac Kosgei
Še dobro, da na progi ni bilo blata…
Na mladih svet stoji – na startu otrok na Sedlu
Na mladih svet stoji – na startu otrok na Sedlu

Takšnega prihoda v cilj si zapomniš za vse življenje: Ana Milovič

Sladke so nagrade, ki čakajo najboljše na otroških progah.

Mojstri spusta - na koncu pa prvi levi TEKLE (ERI), drugi srednji TEKLAY (ERI) in tretji desni BALDACCINI (ITA).
Večno drugi bi lahko rekli: Azeyra TEKLAY je bil drugi na Teku 2012 in 2013 se je vrnil (z novo frizuro) leta 2018. Prav tako drugi je bil na Svetovnem prvenstvu leta 2009, 2010, 2012 in 2014.
Mojstri spusta - spust lahko postane balet: Marco Leoni

Mojstri spusta: Jože Čeh

Mojstri spusta: Mitja Kosovelj - eni so pač rojeni za to.
Geofferey Gikuni Ndungu - 3. mesto na Teku 2018...

... sedaj pa uspešno vodi tekaški kamp Run2gether v Keniji

Mojstri spusta - najboljši "spustaši" na svetu so res umetniki svojega "poklica": Emanuele Manzi
Mojstri spusta: Eris Costa – včasih se ti med tekom dogajajo čudne stvari.
Mojstri spusta: Emma Clayton – ena izmed mojstric teka navzdol
Nekaterim sicer odličnim gorskim tekačem vratolomni spusti niso pisani na kožo: Simon Alič
CILJ – na koncu so vsi zadovoljni zmagovalci: Aleša Lotrič Dolinar in Maja Mali
CILJ - skupaj na progi, skupaj na cilju: Marija Trontelj in Branko Vrečar
CILJ – splačalo se je pomatrat: Tamara Čelesnik

CILJ - Leta 2000 sta imela solo tekmo Emanuele Manzi in Marco de Gasperi. Na cilju sta se odločila za prijateljsko potezo.

Tekač, ki je pustil največji pečat svetovnemu gorskemu teku - Jonathan Wyatt z nedosegljivim časom (2x zmagovalec).

CILJ - Mitja Kosovelj – zmagovalec Šmarne gore v vseh kategorijah, še danes rekorder 2,5 km in 9 km proge med mladinci.
CILJ - Lucija Krkoč – 8x na Šmarni gori, zmagala 2011.
Tekma se konča na ciljni črti. 2012 je celo progo narekoval tempo Azerya Teklay, v zadnjem metru pa ga je v dramatičnem zaključku prehitel Alex Baldaccini.

Fred MUSOBO (UGA) je zmagal na Šmarni gori leta 2015. Na SP je nastopil 2x in osvojil 1. in 3. mesto.
Andrea Mayr – nedvomno najuspešnejša gorska tekačica minulega obdobja. Na našem Teku je nastopila 7x (6x zmagala, 1x druga).
Johan Bugge(NOR) je zmagal na Šmarni gori leta 2017 in 2018. Leta 2015 je bil evropski prvak.
Lucy Murigi – na Šmarni gori je zmagala leta 2018 in 2019 in tako prevzela primat Andrei Mayr. 3x udeleženka SP, 2014 druga, 2017 in 2018 pa je postala svetovna prvakinja.
Petro Mamu (ERI) – Vse tri nastope na Teku je kronal z zmago (2014, 2016 in 2019). Leta 2012 je bil tudi svetovni prvak.
CILJ – spontano veselje ob zmagi: Sylvain Cachard

CILJ - veselje na cilju: Timotej Bečan
CILJ - veselje na cilju: Karmen Klančnik

Verjetno najboljši gorski tekač vseh časov, Novozelandec Jonathan WYATT si z zanimanjem ogleduje razstavo (oktober 2023).
Ko pa se ustavi štoparica, smo vsi spet prijatelji (Fujio Miyachi in Simon Strnad)

Ob jubilejnem 30. Teku na Šmarno goro smo jeseni leta 2009 na tekmo povabili vse absolutne zmagovalce do tedaj.

Med udeleženci in zmagovalci teka je bila tudi smučarska tekačica Petra Majdič
Tudi gorska kolesarka Tanja Žakelj se je preskusila na Teku.
Brez ekipe Gostilne Ledinek na Šmarni gori ne bi bilo Teka.

Zmagovalna ekipa: Miha & Tomo

»WMRA Greatest Race Of All Time« – pot do zmage

Tek 2020 – spomin na "neke čase"

